Windows 12 a Intel Meteor Lake: Nová éra AI ve světě počítačů

Chystá se nový operační systém?

Podle zpráv od hardwarového leakera @leaf_hobby, který často odhaluje specifikace čipů Intel Xeon ještě před jejich uvedením na trh, se zdá, že Intel i Microsoft se připravují na dosud neoznámený systém Windows 12. Leak zveřejnil informace o desktopové platformě Intel Meteor Lake, která má obsahovat 20 sběrnic PCIe Gen5 a podporu Windows 12.

Microsoft se k Windows 12 zatím moc nevyjadřuje, avšak podle náznaků společnost plánuje integrovat funkce poháněné umělou inteligencí (AI) do budoucích verzí systému Windows. Yusuf Mehdi, šéf consumer marketingu Microsoftu, prohlásil, že společnost bude přemýšlet o dalších místech, kde by AI měla hrát přirozenou roli z hlediska zážitku.

Tyto komentáře souvisejí se slovy Panose Panaye, šéfa Windows, který na veletrhu CES prohlásil, že AI znovu vynalezne způsob, jak ve Windows dělat všechno. Tým Surface společnosti Microsoft naznačil, jak by AI mohla změnit způsob, jakým používáme počítače.

Pokud Microsoft plánuje v budoucí verzi Windows využívat AI ve velkém, bude muset úzce spolupracovat s hardwarovými partnery, jako jsou Intel a AMD. Intel Meteor Lake, očekávaný na konci tohoto roku nebo začátkem roku 2024, bude postaven na proprietárním nodu Intel 4 (7 nm) a bude prvním „chiplet“ designem. Meteor Lake by měl obsahovat schopnosti umělé inteligence podobné těm, které představila AMD u svých mobilních procesorů Ryzen 7000.

AMD i Intel se snaží konkurovat Apple a jeho čipům M2, které mají speciální AI čip schopný zvládnout 15,8 bilionu operací za sekundu – o 40 % více než M1. Apple využívá svou platformu Core ML ke spouštění modelů strojového učení v macboocích pro úlohy rozpoznávání hlasu, zpracování obrazu a dalších.

Microsoft údajně přešel zpět na tříletý cyklus vydávání Windows, což znamená, že příští „velká“ verze Windows by mohla přijít v roce 2024. Toto načasování by mohlo být ideální pro nasazení Windows 12 s podporou AI a spolupráci s novými čipy od Intelu a AMD.

Microsoft původně od tříletého cyklu upustil s vydáním Windows 10 v roce 2015, kdy upřednostnil myšlenku Windows jako služby. Windows 11 pak znamenal konec plánu, že by systém Windows 10 mohl být „poslední verzí Windows“.

S potenciálním systémem Windows 12 a integrací umělé inteligence se otevírá nová éra počítačů. Využití AI může zásadně změnit způsob, jakým používáme počítače, a přinést významná vylepšení ve výkonu a uživatelském zážitku.

Chceme vám poskytovat nejnovější technologie a podporu, která vám umožní využít plný potenciál těchto inovací. Vzhledem k rychlému rozvoji umělé inteligence a její integrace do každodenního života je klíčové, aby připravit na příchod dalších inovativních řešení. 

Zdroj ilustračního obrázku: Ryan on Unsplash