Je vaše firma připravena na systém Windows 11?

Průzkum společnosti Lansweeper ukázal, že více než 42 % pracovních stanic ve firmách není schopno upgradu na nejnovější systém od Microsoftu. Jak jste na tom u vás?

Společnost Microsoft sice změnila svůj postoj a umožňuje komukoli ručně nainstalovat systém Windows 11 bez ohledu na procesor, ale automatický upgrade je možný pouze v případě, že tři kritické součásti počítače – procesor, paměť RAM a čip TPM – splňují požadavky nutné k provedení upgradu. Navíc v případě nesplnění systémových požadavků nejsou budoucí aktualizace systému Windows 11 zaručeny. Údaje společnosti Lansweeper založené na odhadu 30 milionů zařízení se systémem Windows z 60 000 organizací ukazují, že v průměru pouze 57,26 % pracovních stanic má nárok na automatický upgrade, zatímco zbytek nesplňuje požadavky.  A zatímco většina prošla testem operační paměti (92,85 %), přibližně 65 % testovaných čipů TPM pro pracovní stanice splnilo požadavky, zatímco více než 15 % neuspělo a 20 % nebylo kompatibilních s čipem TPM nebo jej nemělo povolený.

Virtuální počítače

U pracovních stanic s virtuálními počítači je prognóza méně optimistická. Kompatibilita s procesorem je o něco nižší, 55,7 %, a pouze 67,1 % má dostatečnou operační paměť. V případě čipu TPM jsou zprávy rovněž neradostné, pouze 1,33 % všech virtuálních pracovních stanic má povolen čip TPM 2.0. To není úplně překvapivé, TPM nebyl pro Windows nikdy vyžadován, a i když existuje TPM passthrough (vTPM), aby virtuální počítače měly TPM, používá se jen zřídka. To znamená, že většina pracovních stanic virtuálních počítačů bude muset být před upgradem na systém Windows 11 upravena tak, aby získala vTPM.

TPM na fyzických serverech prošlo testem pouze ve 2,35 % případů, což znamená, že přibližně 97 % z nich by při upgradu neuspělo, pokud by Microsoft v budoucnu vytvořil serverový operační systém s podobnými požadavky. U virtuálních serverů opět téměř neexistují servery s čipem TPM.

Lepší vyhlídky

Oproti roku 2021 je zde ale pokrok. Procento zařízení, která splňují požadavky na CPU a TPM, se zvýšilo zhruba o 12 %. Požadavek na operační paměť se posunul nahoru jen nepatrně, a to o 1,8 %. Pokud bude tento růst pokračovat, teoreticky by měla být všechna zařízení kompatibilní s Windows 11 do roku 2026. I když to není v souladu s termínem ukončení životního cyklu systému Windows 10, který je stanoven na 14. října 2025.

Míra rozšíření systému Windows 11

Další výzkum dat společnosti Lansweeper, zaměřený na míru přijetí systému Windows 11, odhalil zajímavé údaje: na systém Windows 11 přešlo pouze 2,61 % uživatelů, což je od dubna 2022 nárůst o 1,17 %. Prozatím zůstává s velkým odstupem nejoblíbenějším systémem Windows 10 (81,87 %). Zajímavější však je, že přijetí Windows 11 konečně předstihlo Windows XP (1,27 %), ale stále je pod Windows 7 (3,38 %), které už výrobce ani nepodporuje. Používání zastaralých operačních systémů, jako je Windows 7, má svá kyberbezpečnostní rizika, jelikož už nejsou k dispozici žádné opravy chyb, bezpečnostní záplaty ani nové funkce, což činí každého uživatele výrazně náchylnějším k útokům malwaru. 

Systémové požadavky systému Windows 11

Vzhledem k těmto zjištěním je zřejmé, že k dosažení připravenosti systému Windows 11 bude třeba vynaložit více úsilí, protože nový operační systém má přísnější systémové požadavky než jeho předchůdce. Díky modernímu hardwaru, který zlepšuje zabezpečení, a více než 1 000 nových ovládacích prvků pro správu mohou starší systémy správy, jako jsou zásady skupiny, začít mizet. 

Pro instalaci systému Windows 11 musí mít zařízení procesor s frekvencí 1 GHz (nebo rychlejší) se dvěma a více jádry na 64bitovém procesoru nebo SoC. Dále potřebují 4 GB paměti RAM a alespoň 64GB úložiště. Automatické upgrady na systém Windows 11 mají další systémové požadavky, jako je schopnost zabezpečeného spouštění a zapnutý čip TPM 2.0, které činí upgrade ještě náročnějším. Zařízení, která tyto požadavky nesplňují, jednoduše nelze aktualizovat.

Pokud zvažujete upgrade svých zařízení, dejte nám vědět!