V květnu končí operačnímu systému Windows 10 20H2 podpora – Microsoft bude vynucovat aktualizaci

O tom, že je důležité udržovat systém Windows aktuální, jsme informováni již dlouho, ale abyste měli nárok na aktualizace, musíte používat podporovanou verzi. Některým lidem, kteří používají starší verze Windows 10, tak tikají hodiny.

Verzi Windows 10 20H2 v květnu skončí životnost. Přesné datum je 10. května, což znamená, že za pár měsíců přestanou mít všichni, kdo stále používají tuto konkrétní verzi systému Windows 10, nárok na podporu od společnosti Microsoft. A to je důvod, proč Microsoft plánuje nucené aktualizace na podporovanou edici operačního systému.

Nezáleží na tom, zda máte nainstalovanou verzi Windows 10 20H2 Home nebo Professional, protože pro obě edice skončí podpora 10. května. Tato informace je již nějakou dobu veřejně dostupná na stránce životního cyklu produktu společnosti Microsoft, takže nejde o žádnou novinku. Ti, kteří chtějí zůstat u Windows 10, místo aby přeskočili na Windows 11, nemusí propadat panice. Microsoft je nebude nutit do nejnovější verze Windows – bude stačit přechod na podporovanou verzi Windows 10. 

Aby nebylo nutné vytvářet jednotlivé aktualizace pro obrovské množství edic systému Windows 10, omezuje Microsoft podporu na nejnovější verze a vybízí k instalaci takzvaných Feature Updates, které zajišťují průběžné dodávání bezpečnostních oprav a dalších záplat.

Aby se předešlo tomu, že bude existovat obrovské množství nepodporovaných – a potenciálně nezabezpečených – systémů, společnost Microsoft vyzývá uživatele k aktualizaci na Windows 10 21H2, ale také automaticky aktualizuje počítače.

Aktualizace pro získání aktualizací

Každý, kdo používá systém Windows 10 verze 2004 nebo novější, může ručně zkontrolovat, zda má k dispozici aktualizace, a nechat si stáhnout a nainstalovat verzi 21H2. Společnost Microsoft ale Staké využívá strojové učení k tomu, aby aktualizace rozšířila na zařízená s verzí 20H2 z důvodu blížícího se konce životnosti.

Více informací Microsoft vysvětluje na stránce Release health: „Systém Windows 10, verze 21H2 je k dispozici pro uživatele s vybranými zařízeními se systémem Windows 10, verze 2004 a vyšší, kteří ručně vyhledají možnost ‚Zkontrolovat aktualizace‘ prostřednictvím služby Windows Update. Zařízení, která v současné době používají systém Windows 10, verze 2004 nebo novější, budou mít rychlou instalaci, protože aktualizace se bude instalovat jako měsíční aktualizace.

Zahájili jsme také první fázi zavádění pro školení strojového učení (ML), která se zaměřuje na zařízení se systémem Windows 10, verze 20H2, u nichž se blíží konec služeb, aby se automaticky aktualizovala na systém Windows 10, verze 21H2. Ve všech fázích budeme pokračovat v trénování našeho modelu strojového učení, abychom inteligentně zaváděli nové verze systému Windows 10 a poskytovali hladký průběh aktualizací.“

Ačkoli v minulosti byly učiněny výjimky a společnost Microsoft vydala aktualizace pro nepodporované verze systému Windows, jediným způsobem, jak zaručit příjem aktualizací, je používání podporované verze.

Ačkoli by technicky bylo možné aktualizovat na Windows 10 21H1, tato edice dosáhne konce podpory v prosinci. Microsoft proto prosazuje edici 21H2 – ta bude mít podporu až do poloviny roku 2023.