Domácí špioni aneb odposlouchává vás i myčka?

Svět, ve kterém žijeme, dokáže být velmi příjemný, a chytrá zařízení, která jsme zakoupili, udělají spoustu práce za nás. A někdy stačí doslova jen hnout prstem nebo říct dvě slova – díky přístrojům, ale také díky internetu věcí můžeme vést opravdu velmi pohodlný život.

Všechno má ale svou cenu – a cena za naše pohodlí jsou informace o způsobu našeho života. Protože chytré přístroje vás samozřejmě špehují.

Je úžasné přijít domů a rozsvítit světlo pouhým příkazem, sotva otevřete dveře, pustíte si muziku, na kterou máte zrovna chuť, nebo si po dlouhé zimní procházce přitopíte. Mít svoje zařízení připojená k internetu má svoje výhody. Vidět na obrazovce, kdo zvoní dole u dveří, nebo z práce pouštět vysavač, ať za vás doma zatím uklidí, případně pračku, aby měla vyprala prádlo, než přijdete domů, taky není k zahození.

Jedna věc je ale jistá: ať už voláte myčku, Siri, Alexu, Cortanu nebo prostě Google, musíte počítat s tím, že vás nějaký systém poslouchá celou dobu. Je to logické – jak jinak by mohl váš neviditelný osobní asistent reagovat na vaše příkazy. Bohužel to také znamená bezpečnostní riziko.

Nejoblíbenější domácí asistenty fungující na hlasové příkazy nám poskytuje Amazon (Alexa) a Google. Obě společnosti samozřejmě musejí vývojářům aplikací třetích stran poskytovat přístup do systému, jinak by žádné hlasové ovládání nemohlo fungovat, ale současně tím bohužel pootevírají dvířka hackerům, kteří se snaží systémy zneužívat. O problému se samozřejmě ví a všechny společnosti se stále usilují o to být o krok před hackery, posilují zabezpečení a aktualizují software, který nám ulehčuje život.

Jenže špión nemusí být jen aplikace, která s vámi mluví. Spoustu informací o vás má třeba i vaše mlčenlivá tiskárna – je přece propojená s vaším počítačem a připojená na internet, že? A co bezpečnostní kamera? Zvonek u dveří? Termostat? Doslova všechny přístroje, které lze ovládat na dálku, jsou elementem, který vás nějakým způsobem může špehovat, sbírat informace o vás a také vás bohužel ohrozit. Samozřejmě nejde o fyzické nebezpečí, vaše chytrá žárovka po vás nepůjde s nožem, ale jejím prostřednictvím vám hacker může třeba vypínat a zapínat ostatní přístroje, které jsou připojeny na stejné síti. Vypnutí televize asi nebude takový problém, ale dálkové otevření dveří domovních dveří nebo vypnutí topení už může znamenat ohrožení života.

Nejjednodušším způsobem, jak si zajistit pohodlný, klidný a bezpečný chytrý domov, je jednak pravidelná aktualizace softwaru všech zařízení, a jednak pečlivé nastavování soukromí při zprovozňování zařízení. Rozhodněte se, zda opravdu potřebujete vysavač s mikrofonem a kamerou, a pokud ano, nastavujte jej prostě s vědomím, že vás může sledovat. To platí pro všechny chytré přístroje ve vaší domácnosti. Chovejte se k nim jako ke svým obchodním partnerům – umožněte jim přístup pouze k těm informacím, u kterých vám to vyhovuje.

Zdroje: Theguardian.comComparethecloud.netTheverge.comTechslang.com