Terminologie PowerMax

V dnešním článku vysvětlíme ty nejdůležitější pojmy, které s technologií PowerMax souvisí, jsou klíčové pro správnou orientaci v systému, ale také při rozhodování, zda do nového systému investovat či ne. Pojmy vždy uvedeme v anglickém i českém znění.

 • Automatické umisťování dat (Automated Data Placement – ADP) – vlastnost systému inteligentně nakládat s daty a logicky je umisťovat mezi dva různé disky na tom samém poli.
 • DAE24 – název pro diskovou jednotku, která může obsahovat až 24 NVMe disků.
 • Disková skupina (Disk gorup) – skupina pevných disků se stejnou technologií, velikostí a výkonem.
 • Vložená komprese dat (Inline compession) – způsob inteligentního nakládání s daty, která jsou redukována před zápisem na disk za účelem šetření místa na úložišti.
 • Vložená deduplikace dat – schopnost systému odhalit duplikovaná data před jejich dvojitým zápisem na disk.
 • Flash paměť (Flash memory) - programovatelná paměť s libovolným přístupem. Paměť je vnitřně organizována po blocích a lze ji plnit informacemi (programovat), každý blok samostatně (obsah ostatních bloků je zachován). Paměť se používá jako paměť typu RAM např. pro uložení firmware (např. ve vestavěných zařízeních). Výhodou této paměti je, že ji lze znovu naprogramovat, měnit její obsah (např. přeprogramování novější verzí firmware) bez vyjmutí ze zařízení s použitím minima pomocných obvodů. Proto se používá nově zejména jako základ kapacitních paměťových médií - karet, např. formátu SDminiSD a microSD.
 • Paměť NVMe (Non-volatile Memory Express) - je specifikace rozhraní pro komunikaci mezi flash pamětí a jejím řadičem. Rozhraní je optimalizováno pro maximální využití nízké latence a vysoké propustnosti dat při připojení flash paměti přes PCIe nebo například SATA Express U.2 sběrnice. NVMe operuje na hardwarovém ovladači, definuje sady příkazů a zařizuje komunikaci mezi externím hardwarem (SSD disk) a interními komponenty (procesor). Je to tedy set příkazů a jejich nastavení které vytvářejí efektivní přístup k úložišti a systémům pracujících na NVM paměti.
 • PowerMax Brick + zBrick – základní stavební jednotky architektury PowerMax, které v sobě zahrnují zdroje, disková pole a fixní TB kapacitu.
 • Škálovatelnost (Scale out) – možnost přidávání stavebních jednotek do architektury za účelem zvýšení výkonu a rozšíření stávajíc systémů do budoucna. Valná většina zařízení od Dell je navrhována tak, aby jejich rozšíření bylo výhodnější než nákup nových systémů stále dokola.
 • Rozšiřitelnost (Scale up) – možnost přidat větší flashovou kapacitu do systémů. Tímto pojmem můžeme označit i přidávání například paměti RAM do počítače… v systémech PowerMax je jedním z nejjednodušších vylepšení.
 • Pamět SCM (Storage Class Memory) – Je relativně nová úroveň paměti úložiště, která vykazuje vyšší výkonost než tradiční flashová řešení.
 • Unisphere – systém pro snadné a přehledné ovládání systémů PowerMax, který umožňuje snadnou kontrolu a monitoring systému VMAX All Flash, VMAX3 a VMAX 1 nebo 2. Mimo to také nabízí ovladač REST API pro ovládání polí od Dell EMC.
 • Použitelná kapacita v TB (Usable capacity) – velikost kapacity hardwaru dostupné v diskovém poli.

Shrnutí hlavní vlastnosti/výhody systému PowerMax, které byly do systému přidány na podzim roku 2020:

 • Cloudová mobilita a flexibilita (Cloud Mobility) – rozšíření pro PowerMax pro dlouhodobé využívání cloudových řešení. Kopie dat (snapshots – uložení/záloha dat na úložišti v určitém okamžiku) mohou být předány dále například do cludových úložišť jako AWS, Microsoft Ature a Dell EMC ECS.
 • Replikace data se systémem SRDF – SRDF je zlatý standard replikace dat na úložišti. Nyní je možné jej zkombinovat se systémem VMware VVols pro kritické systémové operace za podpory VMware Site Recorvery manager (SRM – systém ochrany, obnovy a snížení nečinnosti/nefunkčnosti systému v případě poruchy nebo napadení).
 • Pravidla zálohování a jeho sdílení s dalšími aplikacemi a systémy – PowerMax má dopředu vloženou ochranu a způsob zálohování a sdílení dat s dalšími aplikacemi a subjekty. Účelem je ochrana a efektivní využívání Vašich dat.
 • Porty PowerMax - byly podpořeny novým modulem 25GbE I/O pro podporu iSCSI a SRDF připojení.
 • Od začátku až do konce systém využívá enkrypci dat (End-to end encryption) – encrypce dat nejen chrání Vaše úložiště, ale také poskytuje redukci dat nutných k zápisu v poměru až 5:1, čímž poskytuje maximální ochranu a efektivní řešení úložiště.  

Dnes jsme vysvětlili základní terminologii, která se úzce dotýká systému PowerMax, je však mnohdy běžně využívána i dalších IT oblastech. V příštím článku zakončíme toto téma bližším pohledem na konkrétní produkty z portfolia PowerMax.

Pro bližší informace nás neváhejte kontaktovat.