Využití monitorů při práci na notebooku zvyšuje efektivitu

Oblíbenost práce na dálku a home office roste. I proto společnost Dell provedla výzkum, odhalující jaká závislost leží mezi produktivitou a využíváním periferií k práci. Výsledky jsou zajímavé, produktivita roste spolu s velikostí pracovní plochy.

Za posledních pět let se počet lidí pracujících z domova na dnes tak známém home officu zvýšil o celých 173 %. V tom smyslu alespoň hovoří údaje ze začátku tohoto roku a je tedy zcela zřejmé, že se v nich ještě neodrážejí důsledky pandemie koronaviru. Je samozřejmě jasné, že ta současná čísla jsou o další stovky procent vyšší.

Společnost Dell se tedy pokusila v návaznosti na nynější situaci zjistit, jestli kvůli přechodu na práci na dálku neutrpěla efektivita práce samotné. Hlavně během přechodové fáze, tedy prvních týdnů na home office, během kterých si uživatelé často teprve zvykají na nové rutiny, křivka produktivity mnohdy strmě směřuje ke spodní hraně grafu. Jedním z nejzajímavějších poznatků z tohoto výzkumu je však vztah mezi růstem produktivity a využívám periferií.

Metodika výzkumu byla jednoduchá. Vybraná skupina uživatelů složená z různých věkových skupin a zaměření měla provést několik úkolů na počítači, přitom se měřil čas potřebný k dokončení těchto úkolů. Nešlo o nic obtížného, úprava fotek, nalezení požadovaného obsahu na webu, něco málo úprav textu ve Wordu a tabulek v Excelu. Úkoly byly vybrány a připraveny tak, aby se nikdo z účastníků nemohl vyhnout využívání posuvníků na obrazovce, kopírování a vkládání a přepínání mezi několika aktivními aplikacemi.

Každý uživatel asi ví, že podobné úkony se jen s obtížemi provádějí na touchpadu, a tak nikoho nepřekvapí, že po připojení myši a využití externí klávesnice vzrostla efektivita a zároveň tedy i rychlost práce o 25,8 %. Zajímavější ale je, jak se čísla posunula ve chvíli, kdy před testované uživatele postavili externí monitor.

Stačilo totiž k malému displeji s úhlopříčkou 14″ připojit obrazovku o deset palců větší a efektivita vykonávaných úkonů se zvedla o dalších sedm procentních bodů na celkových 32 %. A čím větší byla úhlopříčka sekundárního monitoru, tím vyšší bylo číslo sledující produktivitu. Při 27″ se dosáhlo průměrného zlepšení na 37,7 % a v případě zapojení sestavy dvou 24″ monitorů už číslovka překlenula hranici 40 %.    

S velikostí pracovní plochy roste také efektivita práce a tedy produktivita. Ovšem nejen to, možnost rozložit si svou pracovní plochu podle svého na dostatečně velký prostor přispívá k vyšší míře ergonomie a pohodlí, což se odráží v menší únavě a lepšímu soustředění během celé pracovní doby. S pracovním prostředím se to má podobně jako s vlastním bydlením. Zařídíte-li si jej útulně, je v něm radost trávit čas.