Nástroje pro vzájemnou spolupráci denně usnadňují komunikaci i týmové projekty

Zamyslete se na chvíli, kolik emailů si se svými spolupracovníky vyměníte během jediného pracovního dne? A jak dlouho stráví váš tým společným brífinkem, než si vysvětlíte a vykomunikujete všechny aspekty společného projektu? Je vaše pracovní komunikace stejně efektivní, jako když jste se denně vídali v kanceláři, nebo zavedením home office utrpěla? Pokud váháte, je možná na čase hledat lepší metody.

Vzdálená práce z domova přináší řadu výzev a ty se stávají ještě naléhavějšími a obtížnějšími, když musí uživatelé spolupracovat v týmu mezi sebou. Pracovní týmy vyžadují nástroje nejen k tomu, aby se díky nim mohli jednotlivý pracovníci propojit, ale aby byly schopny pracovat na společných projektech v reálném čase tak, jako by se stále nacházeli ve stejné kancelářské budově.

Naštěstí, aplikace pro vzdálenou spolupráci jsou jednoznačně na vzestupu a za poslední měsíce zažívají doslova renesanci. Od pouhé komunikace až k projektovému plánování, současné nástroje vám dovolují vybírat si z pestré nabídky. Každý rok se objevuje víc a víc nástrojů a technologií, ty stávající vylepšují svou funkcionalitu a od začátku tohoto roku se tento trend jen urychlil. Mnoho společností si od té doby vytvořilo optimální a funkční portfolio nástrojů, se kterými pracuje stejně dobře, nebo i lépe, jako dřív. Podle jakých měřítek vybírat?

Preferujte univerzální řešení

Ačkoliv mnoho dostupných nástrojů nabízí efektivní služby v té či oné oblasti, často se zaměřují pouze na jeden aspekt a jen na specifický výsek toho, co týmy pro svou spolupráci potřebují. Vezměte si například typický software pro pořádání videokonferencí. Mnoho aplikací tohoto typu sice dobře slouží svému účelu, a propojí uživatele, ale mnohdy není možné skrz ni sdílet dokument, nebo jiné výsledky práce. Vyhledávejte proto taková řešení, která jsou univerzální, nabízejí vícero funkcí a pokrývají celou škálu vašich požadavků. Jinými slovy neřeší jen specifický požadavek a problém. Týmy, které využívají příliš mnoho specializovaných nástrojů obecně pracují neefektivně a stejně taková je i jejich komunikace a koordinace.

Používejte řešení uživatelsky přívětivá a jednoduchá

Toto kritérium, ačkoliv zcela zjevné je zároveň také jedno z nejdůležitějších. Nástroj může být co do svých funkcí mocný, jak jen může, ale jestliže je práce v něm obtížná, jeho rozhraní nepřívětivé a pracovníci s ním takříkajíc bojují, je úplně k ničemu. Správně designovaný software musí být intuitivní, a i pro neproškoleného uživatele přístupný. Čas stojí peníze a pracovník, který neví, kde najde funkci, kterou potřebuje pracuje neefektivně a často ne vlastní vinou. Zvlášť důležité je totot kritérium u rychle rostoucích a dynamických pracovních týmů. Pomoci vám v rozhodování, který nástroj je v tomto smyslu optimální vám může demoverze, které většina výrobců ke svému softwaru nabízí.  

Dejte pozor na bezpečnost dat i práce

Bezpečnost nikdy nepodceňujte, zvlášť, když na novou pracovní platformu přenášíte veškerou týmovou komunikaci a výsledky spolupráce. Hrozby jsou dnes reálnější než kdy dřív, a právě vzdálené týmy jsou jejich nejčastější kořistí. Hledejte osvědčené řešení od výrobců, kterým důvěřujete a dobře zvažte bezpečnostní možnosti nových nástrojů. 

Stejně tak si však dejte pozor na bezpečnost práce mezi samotnými týmy, která je často opomíjená. Tím, že pracujeme ze svých domovů neznamená, že bychom neměli dbát na to, komu posíláme detaily projektu, jeho zadání i výsledky. Spolupráce přece neznamená, že všechna konverzace by měla být přístupná každému. Hledejte tedy takové platformy, které umožňují pokročilou správu pracovních týmů a jejich management.

Miřte svou práci na cloud

Nástroje a technologie založené na cloudových službách mají mnoho výhod. Jednak šetří místo na vzdáleném úložišti ve vaší firmě, ale také vám dovolí ušetřit mnoho práce a nepříjemností s administrativou projektu i týmů. Cloudové nástroje pro spolupráci dávají úplný přehled o verzích dokumentů a umožňují vám jednoduchý dohled nad úpravami projektu i aktivitou uživatelů. Všechny informace i práce jsou dostupné online, takže každý z týmu má přístup odkudkoliv a vždy může pokračovat v práci od posledních úprav.

Vyhledávejte dobrou integraci a kompatibilitu 

Pokud vám práce na více specializovaných platformách není na překážku, hledejte možnosti, jak nové a specializované nástroje co nejlépe integrovat mezi ty, které již znáte a využíváte. Často pomohou různé pluginy a jiné moduly, které dovolují jednoduchý export a import dat mezi programy. Velkou výhodou je také kompatibilita a dostupnost na různých zařízeních. Využívejte nástroje, které vám umožní pracovat nejen na svém vlastním počítači, ale kdekoliv jinde to potřebujete.